اگر می خواهید موخوره نداشته باشید; این مقاله را بخوانید.

نویسنده: admin
بازدید: 487 بازدید

بیشتر خانم ها از دو شاخه شدن انتهای موی خود گله دارند و این یک مسئله مهم برای سلامت و زیبایی موها به شما می رود. داشتن موی خوب و عالی از تاثیرگذارترین عضو بیرونی اعضای بدن بر روی چهره و زیبایی افراد است.

نداشتن آگاهی کافی در مورد مراقبت از موها باعث ایجاد موخوره و آسیب رسیدن به کل موها می شود. برای جلوگیری از موخوره باید راه های مقابله با آن همچنین در صورت داشتن موخوره، روش درمان آن را بدانیم.

مباحث این مقاله;

 • موخوره چیست
 •  علت ایجاد موخوره چیست
 • روش های جلوگیری از ایجاد موخوره
 • پنج نکته تاثیر گذار برای درمان موخوره

اگر می خواهید بدانید که چرا موخوره ایجاد می شود، روش درمان آن چگونه است و برای جلوگیری از آن چه روش هایی وجود دارد؟ با ادامه مقاله مجله کاژک بیوتی همراه باشید.

موخوره چیست؟!

اگر دقت کرده باشید در اکثر موهای ما مخصوصاً موی خانم ها نوک موهایشان حالت شکستگی و دو شاخه بودن دارد که به دو شاخه شدن موها موخوره می گویند. نام علمی موخوره تریکو پتیلوزین است که در این حالت مو از ناحیه پایانی نوک آن به دو قسمت تقسیم شده و از هم جدا می شود. بعضی مواقع حتی این دو شاخگی به سه یا چهار شاخه شدن نیز می رسد که نوع مو خوره حاد به شمار می رود. اگر موها خشک باشد در اکثر خشکی لایه بیرونی مو که کوتیکول نام دارد، موها شکننده شده و موخوره ایجاد می شود.

جلوگیری از موخوره

چرا موخوره ایجاد می شود؟

 • اگر شما در شرایطی قرار دارید که دائماً نور خورشید به موهای شما می تابد و یا در زیاد در معرض نور آفتاب قرار میگرید می تواند باعث بروز موخوره شود.
 • بیشتر شهرهای صنعتی که هوای آلوده دارد و یا کار در کارخانه هایی که در آنجا در مواد شیمیایی استفاده می شود باعث آسیب رسیدن به کوتیکول مو شده و باعث ایجاد موخوره می شود.
 • یکی از دلایل شایع ایجاد موخوره، حمام با آب خیلی گرم و داغ برای شستن موها است. در این روش نه تنها موخوره ایجاد می شود بلکه ساقه ها و پیاز موها نیز آُسیب دیده بلکه چربی طبیعی موجود در کف موها از بین می رود و شوره، خارش و ریزش مو اتفاق می افتد.
 • برخی از افراد از یک محصول برای شست و شو یا تغذیه موهای خود بسنده نمی کنند و از محصولات مختلفی استفاده می کنند که این باعث می شود موها آسیب ببینند.
 • استفاده نامناسب از محصولات شوینده و مراقبت از مو که نه تنها فایده ای به موها نمی رساند بلکه دچار خارش، ریزش و موخوره می شود.
 • وسیله هایی مانند اتو مو، سشوار، بابلس و… که برای خشک کردن و آرایش مو به کار می رود به خاطر گرمای زیادی که دارد باعث آسیب رسیدن به فولیکول موها می شود.

نکات بیشتر

 • شامپوهایی که دارای مواد قوی شست و شو هستند و مواد شیمیایی زیادی دارند به موها ضرر جدی می رسانند بنابراین آسیب دیدگی فولیکول مو موخوره را ایجاد می کند.
 • استفاده از شانه و برس های دارای دندانه زبر و خراب همچنین ژل و تافت زدن به موها بیشتر از حد معمول  ساقه و ریشه مو صدمه وارد میکند.
 • جمع کردن و بستن نا مناسب موها و کشیدگی آن نیز منجر به به وجود آمدن موخوره می شود.
 • استفاده از رنگ مو و دکلره باعث خشکی و شکستگی موها شده و موخوره را بیشتر می کند.

روش های جلوگیری از این بیماری مو چیست؟

همه ما می دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است اما با این حال به خاطر نداشتن اطلاعات کافی افراد در این زمینه موخوره در موهایشان ایجاد می شود. برای جلوگیری از دو شاخه شدن مو راه های مختلفی وجود دارد که می توان پیشگیری کرد.

کوتاه کردن مرتب موها

برای جلوگیری از ایجاد موخوره بهتر است هر ماه به آرایشگاه مراجعه کرده و موهای خود را حدود یک الی دو سانتی متر کوتاه کنید. اگر رشد موهای شما ضعیف بوده و کوتاه کردن در هر ماه برای شما مقدور نیست هر سه ماه یک بار این کار را انجام دهید تا قسمت های ضعیف مو شکسته نشده و موخوره ایجاد نشود.

جلوگیری از موخوره با کوتاه کردن

روغن زدن به موها

برخی از روغن ها مانند روغن بادام، کرچک، زیتون، رزماری، جوجوبا و آرگان دارای مواد مغذی برای رشد و سلامت موها مفید بوده و از موخوره جلوگیری می کند. این روغن ها با لغزنده کردن ساقه مو، شانه زدن مو را سهولت بخشیده و فولیکول مو را تغذیه می کند.

سعی کنید در هنگام استفاده از روغن ها دقت کنید که فقط به ساقه و نوک موها بزنید و از روغن زدن به پوست سر خودداری کنید زیرا این کار ممکن است باعث ایجاد شوره شود.

سعی کنید دو بار در هفته، شب ها موهای خود را روغن بزنید و صبح زود آن را آبکشی کنید. از خریداری روغن های ذکر شده از دستفروشان و یا جاهای نامعتبر خودداری کرده و فقط از مراکز معتبر روغن های اصل را خریداری کنید.

استفاده از سرم ها و محصولات مراقبتی مو

شما می توانید از محصولات مراقبتی مو موجود در بازار مانند سرم های مغذی مو، ماسک مو، اسپری مو، شامپو ها و نرم کننده های گیاهی که برای تقویت ساقه، ریشه و نوک موها بسیار مفید هستند استفاده کنید.

شامپوی مناسب خود که از شوینده های اصلی مو به شمار می رود نقش اساسی را برای مقابله و پیشگیری از موخوره ایفا می کند. استفاده از یک شامپوی خوب و سازگار با جنس موی شما نه تنها از موخوره جلوگیری می کند بلکه به ترمیم ساقه موی شما نیز کمک می کند.

یکی از برندهای معتبر محصولات مراقبت از مو کاژک بیوتی است که دارای محصولات گیاهی و فاقد مواد شیمیایی مضر هستند استفاده کنید.

اهمیت تغذیه و نوشیدن آب برای مو

مسلم است که خوردن مواد غذایی ارگانیک و استفاده از میوه و سبزیجات به سلامتی بدن و پوست و مو منجر می شود. کمبود ویتامین و پروتئین در بدن ممکن است باعث آسیب به جسم حتی موها شود. برای پیشگیری از آسیب به بدن و موخوره بهتر است به تغذیه خود اهمیت داده و دقت کنید که در برنامه غذایی خود چه خوراکی هایی باید قرار دهید.

خوردن آب حداقل هفت الی هشت لیوان به بهبود جریان خون کمک می کند و اکسیژن رسانی به پیاز مو را تسریع می بخشد. با این کار رشد موها افزایش یافته و از ایجاد موخوره نیز پیشگیری می شود.

استفاده از برس مناسب و خودداری از وسیله های آرایش موی داغ

برس مناسب برای موها ارزشمند است. شانه ای را انتخاب کنید که گره های موی شما را به راحتی باز کند تا مجبور نشوید چند دقیقه به طور مداوم به برس کشیدن ادامه دهید.

همانطور که در بالا گفتیم از وسیله های آرایش مو مانند اتو مو و سشوار که حرارت زیادی را به موها میرساند سعی کنید زیاد استفاده نکنید. این کار باعث شکنندگی و ایجاد موخوره می شود.

شست و شوی موها با دمای آب ملایم

شستن موها امر مهمی است که اگر رعایت نشود موجب آسیب به موها و پوست سر می شود. تا حد ممکن از آب داغ برای شستن موهای خود استفاده نکنید. دمای آب را ملایم را کرده و با آن به آرامی موهای خود را بشویید.

موهای ظریف و نازک بیشتر مستعد آسیب هستند برای این که از موهای خود مراقبت کنید از آب تسویه شده می توانید برای شستن موی خود به کار ببرید. اگر امکان این کار را ندارید به نحوه شستن با دمای آب مناسب و شامپویی که به کار می برید دقت کنید.

پنج نکته تاثیر گذار برای درمان موخوره

کسانی که موخوره دارند علاوه بر جلوگیری از تجدید دوباره موخوره بعد از کوتاه کردن موهایشان بهتر است پنج روش درمانی را نیز به کار بگیرند تا برخی قسمت های مو را که نمیتوان اصلاح کرد، درمان شود. ما به شما چند ماسک موی خانگی برای درمان موخوره خواهیم گفت تا به راحتی در دسترس شما بوده و بتوانید از آن استفاده کنید.

مخلوط عسل با خامه

اگر به دنبال یک درمان قوی برای درمان موخوره می گردید عسل بهترین گزینه برای این کار است. مخلوط عسل با سرشیر یا خامه می تواند علاوه بر درخشش و براق کردن موها، موخوره را نیز درمان کند.

برای تهیه این ماسک خانگی در هر بار مصرف، یک قاشق غذا خوری عسل و خامه را با هم ترکیب کنید و بر روی ساقه و نوک های خود بمالید. بعد از نیم ساعت موهای خود را آبکشی کرده و اجازه دهید خشک شود.

مخلوط موز با عسل و شیر

برای استفاده از ماسک طبیعی که می تواند جایگزین خوبی نیز به جای شامپو باشد، شما نیاز به دو عدد موز رسیده، یک قاشق غذاخوری عسل، یک پیمانه شیر تازه و در صورت امکان یک عدد تخم مرغ  دارید. مواد را باهم مخلوط کنید و بر روی خود بمالید. اجازه دهید بر روی موی شما یک ساعت بماند سپس با آب ملایم موهای خود را بشویید. این ماسک هم خشکی مو را برطرف می کند و هم موخوره را درمان کرده و از بروز دوباره آن جلوگیری می کند.

استفاده از کپسول ویتامین E

برای آبرسانی و تغذیه موها، ویتامین E گزینه خوبی است. این ویتامین با ایجاد یک لایه محافظ در کوتیکول مو از وز شدن و خشکی آن جلوگیری می کند. برای استفاده از این کپسول بهتر است یک پیمانه آب ولرم و سه الی چهار عدد کپسول ویتامین E را باهم ترکیب کرده و بر روی موی خود اسپری کنید.

شستن موها با چای بابونه

چای بابونه نرم کنندگی خوبی را برای موها به همراه دارد. برای تاثیر بیشتر بهتر است مقداری گزنه نیز به آن اضافه کنید و موها را با آن بشویید. این چای وزی مو را برطرف کرده و آن را درخشان و نرم می کند. درمان موخوره با اینکه دشوار است ولی نیاز است تا از بهترین راه های درمانی برای این مشکل مویی شایع استفاده کرد.

ماسک موی تخم مرغ

معجون تخم مرغ با روغن زیتون و عسل فواید زیادی برای موها دارد که مواد آن را به راحتی می توانید تهیه کرده و استفاده کنید. یک عدد تخم مرغ، یک پیمانه شیر و یک قاشق غذاخوری عسل را باهم مخلوط کرده و به موها بمالید و بعد از یک ساعت آن را بشویید.

جلوگیری از موخوره با تخم مرغ

این ماسک موی طبیعی نه تنها موخوره را درمان کرده بلکه از ایجاد دوباره آن نیز جلوگیری می کند.

محصولات پیشنهادی کاژک بیوتی

اگر می خواهید از محصولات آماده برای جلوگیری از موخوره و درمان آن استفاده کنید می توانید از محصولات کاژک بیوتی استفاده کنید. برای راحتی کار شما محصولاتی که می توانند برای شما مناسب باشند را جمع آوری کرده ایم.

1. شامپو روزانه آرگان برند هانادی 

شامپوی آرگان باعث نرمی و درخشانی موهای شما می گردد ویک نرم کننده ایده ال برای موهای وز و آسیب دیده است. از نظر محققان بهترین روش برای داشتن موهای سالم استفاده از شامپوهای حاوی روغن آرگان می باشد. روغن آرگان بانفوذ به لایه های داخلی مو، باعث درخشانی و خوشحالتی مو برای مصرف کننده می گردد.

شامپو بدن آرگان هانادی
شامپو بدن آرگان هانادی

ویژگی ها:

 • رطوبت رسانی بالا
 • برگرداندن الاستیسیته مو
 • جلوگیری از شکنندگی و موخوره شدن
 • پیشگیری از خشکی مو
 • سرعت بخشیدن به بهبود موهای آسیب دیده
 • مناسب برای انواع مو

2. روغن تقویت رشد مو لانبنا 

ویژگی ها :

 • آبرسانی عالی
 • تغذیه ریشه مو
 • تسریع روند رشد مو
 • جلوگیری از تاسی و کچلی
 • ایجاد یک لایه محافظتی در مو

نحوه استفاده:

۳ میل از محصول را به ازای هر ۱۰۰ میل شامپو برای استفاده مداوم اضافه کنین یا میتوانید یک قطره از روغن را در کف دستتان بریزید و با شامپو مخلوط کرده و استفاده کنید.

3. شامپو سر کراتینه ۴۰۰ میل هانادی 

شامپو هانادی حاوی کراتین مناسب برای شستشوی انواع مو می باشد و با خاصیت پاک کنندگی ملایمی که دارد برای استفاده روزانه نیز پیشنهاد می شود. ساختار کراتین موجود در این شامپو شکسته شده و به راحتی از لایه کوتیکول بافت مو عبور کرده و موجب ترمیم کراتین از دست رفته ساقه های مو می شود.

این شامپو ضمن تأمین کراتین بافت مو با رطوبت رسانی قوی به ساقه های مو باعث از بین رفتن موخوره ساقه های مو شده و از بروز مجدد آن ها جلوگیری می کند. استفاده از این شامپو باعث افزایش استحکام و انعطاف تارهای مو شده و شانه پذیری بافت مو را راحت تر می کند. همچنین با تقویت بافت مو به مرور زمان موها پر پشت و درخشان می شود که زیبایی ظاهر را چند برابر می کند.

4. ماسک کاسه ای داخل حمام مغذی آرگان هانادی 

ماسک موی مغذی هانادی حاوی روغن آرگان مناسب انواع مو می باشد و نیاز به آبکشی دارد. این محصول حاوی روغن آرگان می باشد که سرشار از ویتامین E می باشد و با رطوبت رسانی قوی موجب نرمی و لطافت موها می شود، همچنین ترکیبات این ماسک موجب ترمیم تارهای آسیب دیده شده و از شکنندگی و رشد موخوره جلوگیری می کند.

استفاده از این ماسک موجب تغذیه و تقویت ساقه های مو شده که باعث درخشندگی بافت مو شده و زیبایی ظاهر را چند برابر می کند. ماسک موی مغذی هانادی حاوی روغن آرگان باعث می شود که بافت مو راحت تر حالت بگیرد و با ایجاد یک لایه محافظ بر روی تارهای مو در برابر حرارت ابزار حالت دهنده مو از بافت مو محافظت می کند.

ماسک کاسه ای داخل حمام
ماسک کاسه ای داخل حمام مغذی آرگان هانادی

ویژگی ها:

 • تغذیه کننده قوی
 • نرم کننده موثر موها
 • ترمیم کننده موهای آسیب دیده

نحوه استفاده:

پس از شستشوی موبا شامپو آرگان مقدار کمی از ماسک را روی ساقه مو ماساژ دهید و بعد از 10 الی 15 دقیقه آبکشی کنید.

سخن پایانی

موخوره یکی از بیماری های مو شناخته شده و زیبایی و سلامت مو را به مخاطره می اندازد. اگر از موخوره پیشگیری نکرده و درمان نکنیم ممکن است موهای ما خراب شده و مجبور شویم موهای خود را بیش از حد کوتاه کنیم.

راه های مختلفی برای ایجاد موخوره وجود دارد که از مهم ترین آنها میتوان به استفاده از اتو مو و سشوار، شامپوی نامناسب حاوی مواد شیمیایی زیاد، حمام با آب داغ، تغذیه نامناسب و رنگ کردن موها اشاره کرد.

برای جلوگیری و درمان موخوره از انواع ماسک موهای خانگی که به سادگی در دسترس ما قرار داشته و یا موجود در بازار می توان استفاده کرد. سرم و ماسک های قرار گرفته بر روی سایت کاژک بیوتی این امکان را ایجاد کرده است که به راحتی محصولات مناسب مراقبت از مو در دسترس شما قرار بگیرد.

نویسنده: زهرا نوحی

دسته بندی مراقبت مو
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت