اگر می خواهید پاهای صاف و نرمی داشته باشید این مقاله را از دست ندهید!

نویسنده: admin
بازدید: 686 بازدید

پوست پای ما همواره به دلیل ماندن در کفش یا جوراب خسته شده و در زمستان نیز به دلیل سردی هوا ممکن است ترک بردارد و در تابستان بر اثر تابش نور آفتاب دچار لک شده و یا آفتاب سوختگی شود.

حتما شنیده اید که پا قلب دوم ماست. اهمیت دادن به زیبایی دست ها و مراقبت از پوست پا ها کمتر از اهمیت زیبایی صورت نیست.

بنابراین مراقبت از پوست پا در مقابل عوامل های مختلف مهم بوده و استفاده از محصولات مراقبتی پوست پا نیز به برطرف شدن ترک ها و یا مشکلات پوستی آن می شود.

مباحثی که به آن ها در این مقاله می پردازیم;

 • روش های مراقبت از پوست پا
 • درمان های خانگی برای داشتن پوست پای زیبا
 • محصولات پیشنهادی کاژک بیوتی

در مقاله پیش رو از مجله کاژک بیوتی به چگونگی مراقبت از پوست پا پرداخته و روش هایی را معرفی خواهیم کرد که برای پوست پا مناسب بوده و به سالم ماندن پوست پا کمک خواهد کرد.

روش های مراقبت از پوست پا

متاسفانه مراقبت از پوست پا هیچگاه جزو اولویت های مهم ما نبوده است. اما از آن جا که پوست پا همیشه در معرض تماس با آلودگی ها و کثیفی ها می باشد بهتر است رعایت بهداشت و روش های مراقبتی پا را جدی بگیریم. در صورت دست کم گرفتن بهداشت پا و رسیدی نکردن به پوست آن باعث ایجاد عفونت های قارچی، میخچه، ترک خوردگی و … می شود که دراز مدت ممکن است سلامتی شما را به مخاطره بیاندازد.

شستن مرتب پاها

پاها به علت قرار گرفتن در کفش و جوراب به مدت طولانی، همچنین عرق کردن آن در فصل های گرم باعث می شود که پوست زیر پا و لای انگشتان محل مناسبی برای رشد و تکثیر قارچ و عفونت پوستی شود. شستشوی ناکافی و عدم رسیدگی به پاها باعث می شود تا در مدت کوتاهی پوست پا دچار عفونت قارچی شده و بیماری کند و سلامت شما را به خطر اندازد.

شستن مرتب پاها

بنابراین بهتر است هر روز پاهای خود را با آب ولرم و صابون و یا شامپو بدن بشویید. سعی کنید در شستن پوست پای خود از آب داغ استفاده نکنید چون بدین ترتیب چربی طبیعی پوست از بین می رود و و خشکی و ترک خوردگی کف پا بیشتر خواهد شد.

پاهای خود را خشک نگه دارید

اگر فعالیت بدنی زیاد دارید، اگر ورزشکار هستید و یا باشگاه می روید و بیشتر ساعات شبانه روز پاهای شما مستعد عرق کردن و گرم شدن است، حتما بعد از شست و شوی پاهای خود، لای انگشتان خود را با حوله و یا دستمال تمیز خشک کنید.

وجود رطوبت در بین انگشتان پا محیط خیلی مناسبی برای رشد یافتن عفونت های قارچی به شمار می رود. این عفونت های قارچی باعث خارش، سوزش و پوسته پوسته شدن پاها است که باید به شستن و خشک کردن پاها حتما دقت نمود.

استفاده از سنگ پا در حمام

اجتماع سلول های مرده پوست در قسمت کف پا ها دور از انتظار نیست ولی نکته ای که وجود دارد این است: چگونه سلول های مرده کف پا را به راحتی از بین برد؟ پوست کف پاها بر خلاف پوست روی پا ضخیم تر است. استفاده از سنگ پا بخصوص برای قسمت پاشنه می تواند روش خوبی باشد.

لایه برداری کف پاها با سنگ پا به طور منظم، هفته ای دوبار می تواند خطر ابتلا به میخچه و انواع آلودگی پوستی همچنین پینه بستن را کاهش داده و پوست کف پا را نرم و تمیز کند.

استفاده از سنگ پا در حمام

قبل از لایه برداری با سنگ پا سعی کنید به مدت 10 دقیقه پاهای خود را در آب ولرم قرار دهید و به مدت 5 دقیقه به صورت دایره وار پاهای خود را ماساژ دهید. این کار قبل از استفاده از سنگ پا باعث لایه بردای و پاک شدن هر چه سریعتر پاها و یک اسکراب عمیق در حین لایه برداری را ایجاد می کند.

از مرطوب کننده ها برای مراقبت از پوست پا استفاده کنید

استفاده از مرطوب کننده ها و کرم های مخصوص ترک خوردگی و یا مراقبت از پا به خصوص کسانی که دارای پوست خشکی هستند و یا دائماً سر پا بوده و در حال کار کردن هستند، ضروری است. برای به کار بردن مرطوب کننده بهتر است قبل از رفتن به رخت خواب بر روی پاهای خود بمالید و کمی ماساژ دهید تا جذب پوستتان شود.

استفاده از روغن هایی مانند روغن زیتون، روغن بادام و روغن کنجد نیز برای داشتن پوست نرم پاها بسیار خوب است. این روغن ها به دلیل جذب و نفوذ زیادی که دارند به لایه های زیرین پوست نفوذ کرده و تغذیه می کنند.

در فصل زمستان نیز توصیه می شود که حتما از مرطوب کننده و یا روغن ها بر روی پاها قبل از خواب استفاده کرده و با جوراب یا پوشش نایلونی پاها را بپوشانید تا از ترک خوردگی و آسیب هایی که سرما ممکن است بر پوست وارد کند در امان نگه دارد.

هفته ای یک بار پاهای خود را خیس کنید

اگر از فعالیت روزانه سخت و طاقت فرسا خستگی زیادی دارید پیشنهاد می کنیم که پاهای خود را در یک تشت آب قرار دهید تا درون آب به مدت 15 دقیقه بماند تا حس آرامش را تجربه کنید. خیس کردن و قرار دادن پاها درون آب باعث تسکین درد و از بین بردن مواد سمی از بدن می شود که در نهایت منجر به آرامش جسمی می گردد.

برای این که از خیساندن پاهای خود بهترین نتیجه را بگیرید پیشنهاد می کنیم که نصف فنجان سولفات منیزیم را درون یک تشت و یا وان آب گرم بریزید و طبق انتخاب خودتان چند قطره اسانس معطر نیز به آن اضافه کنید.

به مدت 15 الی 20 دقیقه پاهای خود را درون آن قرار داده سپس پاها را شسته و با حوله خشک کنید. این کار را هر هفته یک الی دو بار می توانید انجام دهید. این کار علاوه بر ایجاد آرامش، روشی برای داشتن پوست پای زیبا و سالم به شمار می رود.

هفته ای یک بار پاهای خود را خیس کنید

ناخن ها را کوتاه کنید و تمیز نگه دارید

ناخن ها برای زیبایی دست ها و پاها مهم هستند. شکستگی و بیمار شدن ناخن ها به خاطر عدم رسیدگی به آن ها است. اگر دوست دارید ناخن های سالمی داشته باشید هر دو هفته یک بار ناخن خود را کوتاه کنید و سوهان بکشید. برای راحت تر کوتاه کردن ناخن خود بهتر است بعد از اینکه از حمام در آمدید این کار را انجام دهید.

با سوهان کشیدن گوشه های ناخن و استفاده از روغن زیتون بر روی ناخن ها باعث براقیت آن ها می شود. در صورت سهل انگاری رسیدگی به ناخن ها ممکن است ناخن دچار شکستگی شده و یا در گوشت انگشت پا فرو برود که این باعث عفونت و بیماری پا خواهد شد.

کفش مناسب و خوبی بخرید

کفش ها کلاً مهم ترین مسئله در داشتن یک پای سالم و بدن سالم است. اگر به سلامتی خود اهمیت می دهید حتما به کفش هایی که در هنگام خرید انتخاب می کنید دقت کنید.

 • هر فصلی برای خود کفش مخصوصی دارد. اگر می خواهید در فصل بهار و تابستان پاهایتان بو نگیرد و تنفس کند بهتر است از کفش هایی که دارای پارچه توری هستند استفاده کنید. در تابستان از کفش‌هایی که پاهای شما را گرم می‌کنند و باعث بوی بد پا و عفونت‌های قارچی می‌شوند، خودداری کنید.
 • در فصل زمستان نیز به دلیل سرمای هوا، کفشی بخرید که زیره مقاوم و مرغوبی در برابر برف و سرما داشته باشد و به قدری راحت باشد که در طول مدت استفاده از آن پاهایتان از قسمت های مختلف بخصوص انگشتان و پاشنه دچار صدمه نشده و پوست پایتان نیز عرق سوز نشود.
 • در تابستان به خاطر این که شدت تابش آفتاب زیاد است سعی کنید همیشه از جوراب استفاده کنید تا پوست پایتان سالم بماند و دچار آفتاب سوختگی نشود.
 • پوشیدن کفش هایی مشبک مانند و باز ممکن است پوست پای شما را در معرض آفتاب قرار داده و دچار آفتاب سوختگی شود و یا تاول هایی بر روی آن ایجاد شود.

درمان های خانگی برای مراقبت از پوست پا

حتما شما نیز سوختگی و یا کدر شدن پوست دست و پاهایتان را در زیر نور آفتاب تجربه کرده اید. در معرض تابش نور و اشعه آن قرار گرفتن پوست را وادار می کند تا برای محافظت از خود ملانین بیشتری تولید کند، با این وصف پوست تیره و کدر می گردد. تیرگی دست ها و پا ها پوست را زشت جلوه می دهد و اگر مراقبت از این نواحی صورت نگیرد ممکن است باعث آسیب مانند بیماری های پوستی در اثر آفتاب سوختگی شود.

دو روش از درمان خانگی برای از بین بردن تیرگی و داشتن پوست دست و پای زیبا به شما خواهیم گفت که به راحتی می توانید تهیه کرده و استفاده کنید.

ترکیب گلیسیرین و گلاب و آبلیمو برای پوست پا

قبل از استفاده از ترکیب مورد نظر حتما پاهای خود را بشویید تا تمیز گردند. سپس مقدار مساوری از گلسیرین و گلاب و آبلیمو را با هم ترکیب نموده و سپس آن را روی پاهای خود بمالید. این ترکیب را به مدت 20 دقیقه بگذارید بر روی پاهای شما بماند سپس بشویید. برای نتیجه گیری بهتر می توانید دو الی سه بار در هفته استفاده کنید.

ترکیب شیر و پودر پوست پرتقال

نصف فنجان پودر پوست پرتقال و مقداری شیر را باهم ترکیب کنید سپس یک خمیر سفت درست کرده و به پاهای خود بمالید و بگذارید تا روی پوست شما خشک شود. بعد دست‌های خود را خیس کرده و پاهای خود را مالش دهید و بعد از آن با آب ولرم پاهایتان را بشویید. می‌توانید از این روش هفته‌ای ۳ بار استفاده کنید.

محصولات پیشنهادی کاژک بیوتی

برخی محصولات وجود دارند که می توانید با استقفاده از آن ها به راحتی ویتامینی که پاهیتان لازم دارد به راحتی تامین کنید. کاژک بیوتی محصولاتی را برای شما فراهم کرده است که می توانید به صورت اینترنتی خرید کرده و استفاده کنید.

1. کرم مرطوب کننده و سفید کننده پا هفت ویتامینه بیوآکوا

این اسپری پاهای شما را به خوبی پوشانده و آبرسانی میکند. تمامی منافذ و لکه های پوستی رو موقتا میپوشاند و همانند یک جوراب ابریشمی بی رنگ پاهای شما را جذاب میکند. پوشش فوق العاده بالایی دارد و قابل تشخیص نمیباشد. بافت بسیار لطیفی دارد.

کرم مرطوب کننده و سفید کننده پا هفت ویتامینه بیوآکوا

نحوه استفاده:

 • ابتدا پاهای خود را بشورید
 • محصول را به خوبی تکان دهید
 • از فاصله ۱۵-۲۰ سانتی متری روی پای خود اسپری کنید
 • با کف دستان خود محصول را بخوبی روی پای خود ماساژ دهید.
 • برای شستشو صرفا از صابون استفاده کنید.

2. ماسک ورقه ای پا TVO

جز بهترین ماسک های پا که کاملا آبرسانی میکند و لایه برداری از سلول های مرده پوست و باعث روشن شدن پوست میشود. ویژگی های این محصول:

 • آبرسانی و مرطوب کننده قوی پا
 • لایه برداری از پوسته های مرده پا
 • حاوی شیر که باعث تغذیه پوست پا میشود
 • خشکی پا پینه کاملا از بین میبرد
 • رفع ترک پا
 • از بین بردن خطوط شاخی ریز پا

ماسک ورقه ای پا TVO

نحوه استفاده:

 • بعد از شستشو و تمیز کردن پا ، پای خود را خشک کنید
 • ماسک را باز کنید و همانند جوراب بپوشید
 • 45 الی 60 دقیقه بر روی پای خود قرار دهید سپس جدا کنید و پاهای خود را شستشو دهید
 • سعی کنید بعد از استفاده ماسک از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید

3. ماسک ورقه ای پا عسل بیوآکوا

این ماسک درمانی به سادگی کوتیکول های قدیمی پوست را نرم میکند و پوست مرده و خشک را حذف کرده و پاشنه پا را ترمیم مینماید. این ماسک غنی از مرطوب کننده هاست و به مراقبت سلامت پاهایتان کمک میکند. عمیقا آبرسانی میکند و چین و چروک پاهایتان را درمان میکند و عمیقا آبرسانی میکند و منافذ پاهای شما را پر میکند.

3. ماسک ورقه ای پا عسل بیوآکوا

نحوه استفاده:

 • ابتدا پاهای خود را بشورید و سپس ماسک را بپوشید
 • ۴۰ دقیقه تا ۱ ساعت روی پوست پای خود آنرا نگهدارید
 • سپس ماسک را خارج کرده و پاهای خود را بشورید

4. اسکراب شی باتر پا بیوآکوا

آلودگی های پا را تمیز میکند و پوست پا را به آرامی لایه برداری میکند تا سلول های مرده پوست از بین روند حاوی عصاره شی باتر برای تقویت رطوبت و نرم کننده پوست پا با استفاده از فرمول گیاهی آب و مواد معدنی مورد نیاز پوست پا را تامین میکند .

به شما پایی آرامشبخش ، نرم و لطیف هدیه میدهد. پوستهای مرده و بری بری را برطرف میکند و مشکلات خشکی و پیله پاها را بهبود میبخشد تا از پاهایی که هر روز با آن راه میروید محافظت نمایید. ماساژ پا ، نرم کردن پوست و لایه برداری و گردش خون پا را تسریع میکند.

اسکراب شی باتر پا بیوآکوا

نحوه استفاده:

 • بعد از تمیز کردن پاهای خود آنرا بر روی پوست خود بزنید تا زمانی که جذب پوست گردد .
 • این کرم بصورت مستقیم بر روی قسمتهای خشک بدن قابل استفاده است

سخن پایانی

اهمیت دادن به تمیزی و زیبایی پوست پا مهم است و سهل انگاری در رسیدگی به آن می تواند باعث به وجود آمدن بیماری عفونی و قارچی در ناحیه پا شود.

بنابراین شست و شوی مداوم و استفاده از مواد شوینده مناسب و مرطوب کننده ها و یا روغن هایی مانند روغن زیتون می تواند در تمیز نگه داشتن و زیبایی پوست پا نقش مهمی داشته باشد.

اگر دائماً مجبورید سر پا بمانید و کار خود را انجام دهید حتما یک کفش مناسب استفاده کنید.

شما می توانید برای خرید مرطوب کننده و یا کرم ترک پا به سایت کاژک بیوتی مراجعه کرده و از محصولات مراقبت پوستی دیدن فرمایید.

نویسنده: زهرا نوحی

دسته بندی مراقبت بدن
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت